fbpx

Kek i kripur, me patate dhe domate, ja si ta bëni

Përbërësit

 • 1 qepë  të  prerë  në copa shumë të vogla
 • 2 thelpinj të shtypur mirë
 • 1 lugë gjelle rozmarinë e tharë
 • 450g kungull i njomë i grirë në rende, 2 filxhan afërsisht
 • 250g patate e ëmbël e grirë në rende rreth 1 filxhan
 • 1 filxhan (150g) bajame të bluara si miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • kripë deti ose himalaja dhe piper i zi
 • 5 vezë të rrahur lehtë
 • 1/4 filxhan djath kaçkavall
 • domate te vogla (pomodorini)Përbërësit shtesë në vend të një nga perimeve me sipër
  1 ½ flxh bizele
  2 lugë pesto
  1 flxh spinaq me fletë të vogël

Ngrohim furrën në 200 ° C,  në një tepsi 20cm x 30cm vëmë një letër pjekje dhe e lyejmë me pak vaj ulliri.
Marrim kungullin dhe pataten e ëmbël shtojmë bajamet erëzat dhe kripën,  i përziejmë mirë,  shtojmë pluhurin pjekës,  djathin dhe vezët  në fund. Ashtu si te keku i kripur,  sipër  vendosim domatet e vogla si qershi.

E pjekim për 40-50 minuta.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button