fbpx

Samiti, Erdogan, Putin dhe Ruhan: Të ruhet uniteti i Sirisë

Në Ankara të Turqisë ka përfunduar samiti trepalësh në të cilin morën pjesë presidentët e Turqisë, Rusisë dhe Iranit, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin dhe Hassan Rouhani, raporton Anadolu Agency (AA).

Presidenti Erdoğan deklaroi se garantimi i integritetit territorial të Sirisë varet nga mbajtja e distancës së njëjtë ndaj të gjitha organizatave terroriste.

“Humbës nga kriza dhe konfliktet është populli sirian ndërsa të gjithë e dimë shumë mirë se kush janë fituesit”, është shprehur Erdoğan.

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se vendimi i përbashkët i Turqisë, Rusisë dhe Iranit është në favor të garantimit të sovranitetit dhe integritetit territorial të Sirisë. Edhe presidenti iranian Hasan Ruhani kërkoi nga të hjithë që ta njohin unitetin e Sirisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button