fbpx

Projekti për Teatrin Kombëtar të Shqipërisë, plagjiaturë?! (FOTO)

Një ditë pasi kryeministri Edi Rama prezantoi projektin për Teatrin e ri Kombëtar, veper e arkitektit danez, Bjarke Ingels, dalin dhe zërat e parë se bëhet fjalë për plagjiaturë.

Deklarata e fortë bëhet nga regjisori Kastriot Çipi, i cili thotë se, projekti i Ramës për TK është në fakt projekti i studios ukrainase Forma, fitues i çmimit të tretë (pra i skualifikuar) në konkursin për Operan e Busanit në Korenë e Jugut”.

Po të shihni projektin e studion ukrainase dhe ta krahasoni me veprën e arkitektit danez, mund te gjeni ngjashmeri, por nëse ajo është plagjiaturë, i takon ekspertëve të vendosin.

Problemi me teatrin në Shqipëri, kryebashkiaku i Tiranës Veliaj publikon projektin (FOTO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko edhe
Close
Back to top button