fbpx

Në Pjongçang nisin Lojërat Paralimpike Dimërore

Lojërat më të mëdha Paralimpike Dimërore nisin sot në Pjongçang të Koresë së Jugut.

Një numër rekord prej 567 atletësh nga 48 vende, plus delegacioni i atletëve neutralë paralimpikë do të marrin pjesë në gara, transmeton REL.

Në total do të ndahen 80 medalje në gjashtë disiplina.

Koreja e Veriut do të bëjë debutimin në Lojërat Paralimpike Dimërore me dy atletë, por ndryshe nga Olimpiada e muajit të kaluar, ku atletët e Veriut dhe Jugut kanë mashuar në ceremoninë e hapjes nën një flamur, dy vendet kësaj radhe do të mbeten të ndara.

Lojërat Paralimpike do të zgjasin deri më 18 mars.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button