fbpx

A i keni ditur këto karakteristika të luleve? (Foto)

Bonsai Ginseng

Bonsai si lloj i drurit është i pranishëm për më shumë se një mijë vite. Bonsai është një formë interesante arti që kombinon teknikat e hortikulturës dhe shijen artistike aziatike në një mënyrë unike. Përkthyer në mënyrë të drejtpërdrejtë “bon-sai” do të thotë “mbjellë në një enë”, transmeton Insajderi.com.

Rritja e kësaj në shtëpinë tuaj thuhet të jetë një nga detyrat më të lehta.

Nëse shtëpia juaj është në një zonë të ndjeshme ndaj ndotjes së ajrit, mbajtja bonsai gingseng në çdo dhomë mund t’ju ndihmojë.

Vendosni drurin pranë dritares në mënyrë të tillë që të jetë larg nga rrezet e diellit. Kjo natyralisht do të ndaloj ajrin në hyrje.

Dekorimi i Brendshëm: Çfarë do të ndodhte nëse shtëpia e juaj do të ishte e rrethuar me mini-pemë të bukura qiellore! Ju mund ta vendosni praktikisht drurin në çdo vend që keni menduar.

Dhoma juaj e punës dhe tavolina e punës mund të zbukurohen me dizajne në mënyrë intuitive, në të cilat ju mbani pemën.

Phalanopsis (orkide)

Phalaenopsis ose që njihet ndryshe me emrin Orkide u emërua kështu në vitin 1800 por prania e
tyre daton edhe më gjatë.

Njihen si lloj i lules me ekzistencë më të lashtë sa i përket familjeve të luleve.

Pasi që lloje të ndryshme të Orideve mund t’i hasim në mbarë botën, është konstatuar se prania e tyre ishte prezente edhe para ndarjeve të kontinenteve.

Ka më shumë se 25.000 lloje të Orkide-ve të dokumentuara në të gjithë botën.

Bukuria e Orkide-s është e vështirë të mohohet. Dukja e një Orkide mund të shkoj nga shumë e thjeshtë dhe elegante – petale dhe ekzotike.

Yucca

Yucca është një kaçubë me gjelbërim të përhershëm që i takon familjes së asparagusit.

Yucca rritet në kushte të nxehta dhe të thata në tokë të thatë ranore dhe të shterur që ofrojnë diell të
mjaftueshëm.

Njerëzit kanë dhe kultivojnë yucca si një burim ushqimi, ilaçi dhe për qëllime zbukurimi.

Yucca ka një rrënjë që mund të arrijë deri në 1- 3 metra në lartësi dhe 4 – 6 metra në gjerësi.

Indianët përdorën Yucca-n për trajtimin e artritit, dhimbjes së nyjeve, inflamacion, lëndime të lëkurës dhe për të ndaluar gjakderdhjen.

Ekstraktet të Yucca-s kanë aplikim të gjerë në industrinë e birrës.

Yucca përdoret gjithashtu për përgatitjen e koktejeve të ndryshme.

Dracaena Marginata

Dracaena Marginata është një lule që mbahet brenda në shtëpi dhe ka shumë popullaritet si lule, që në kushte normale rritet deri në 15 cm ose më shumë nëse shkurtohet.

Ajo përmban ndoshta gjethet më të ngushta nga të gjitha llojet tjera të dracaena. Gjethet janë të gjelbra të thella me skajet e kuqe të ngushta.

Gjethet që plaken me moshën, kur këputen lënë pas një formë diamanti në trung.

Me prejardhje nga Madagaskari, kjo specie rritet si një shkurre ose pemë e vogël deri në 50 centimetra e gjatë.

Kjo lule njihet edhe me emrin “Thika Spanjolle” ose lulja e “Dragoit e Madagaskarit”.

Emri i Dracaena Marginata vjen nga fjala greke drakaina që do të thotë një “dragua femër.”

Guzmania Diana

Guzmania është një lloj bromeliad shumë popullorë. Këtë lloj të lules me origjinë nga Florida,
mund ta hasim gati në çdo vend, për shkak të bukurisë së saj unike.

Guzmania është emëruar pas natyralistit spanjoll, Anastatsio Guzman. Guzman udhëtoi gjerësisht në të gjithë Amerikën e Jugut dhe vdiq gjatë një ekspedite në Ekuador në 1807.

Një kohë e shkurtër pas vdekjes, kolegët e tij e quajtën këtë lloj të lules Guzmania, në nderim të tij. Ka shumë lloje të Guzmanias.

Guzmania vjen në shumë forma, madhësi dhe ngjyra, që mund ti japin shije pothuajse secilës hapësirë ku vendosen.

Anthurium  Adedison

Anthurium Adedison janë klasa e luleve më e madhe në familjen arum, Araceae.

Karakterizuar nga pamja tropikale e tyre e ndritshme, anthuriumi mund të jetë aq i ndryshëm sa është i bukur.

Me kërkesë të ulët të kujdesit për mirëmbajtje dhe lulëzim që zgjat për muaj, anthurium është një zgjedhje e shkëlqyeshme për pronarët e bimëve fillestare. Anthurium mund të vijnë në shumë ngjyra, të tilla si rozë, portokalli dhe e bardhë.

Për shkak të karakteristikave të tyre në formë të zemrës dhe të qëndrueshmërisë, ato janë të përkryera si dhurata për miq dhe familjarë.

Duhet të jemi të vetëdijshëm se sa janë të bukura, ato janë toksike nëse konsumohen.

Ato kanë veti toksike që mund të irritojnë gojën, fytin dhe traktin e zorrëve nëse hahet. Gjithashtu mund të shkaktojë një reaksion alergjik nëse vjen në kontakt me lëkurën.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button