fbpx

Koreja V. shqyrton pjesëmarrjen në Lojërat Paralimpike Dimërore

Koreja e Jugut dhe Koreja e Veriut kanë nisur bisedimet mbi pjesëmarrjen e mundshme të Phenjanit në Lojërat Paralimpike Dimërore në Pjongçang.

Bisedimet vijnë pas pjesëmarrjes së Veriut në Olimpiadë – gjë që është parë si shenjë e përafrimit midis dy vendeve, transmeton REL.

Megjithatë, vende si Shtetet e Bashkuara dhe Japonia mbeten të matura ndaj qëllimeve bërthamore të Veriut.

Nëse ka pajtim, Koreja e Veriut do të merrte pjesë për herë të parë në Lojëra Paralimpike Dimërore.

Vetëm dy atletë të saj, të dy para-skitarë, janë ftuar të marrin pjesë në Lojërat që do të zhvillohen nga data 9 deri më 18 mars.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button