fbpx

“Martirizon” për së gjalli vajzën e vogël, lumë kritikash ndaj Erdoganit

Recep Tayyip Erdogan është gjendur nën një rrebesh kritikash për komentet ndaj një vajze të vogël në uniformë ushtarake, së cilës i tha se do t’i bëheshin të gjitha nderimet nëse vritej në luftime.

“Nëse do të martirizohej, unë do të vendosja mbi të flamurin kombëtar”, ka thënë presidenti turk për vajzën që ngashërente, transmeton TCH.

Episodi ndodhi gjatë Kongresit të partisë së tij “AK”, ku mbështetësit e kreut të shtetit shpërthyen në brohorima, duke i kërkuar t’i çonte në Afrin, qyteti sirian i kthyer në sheshbetejën e ushtarëve turq me luftëtarët kurdë.

Nuk vonoi shumë që reagimet në rrjetet sociale të shpërthenin e fjalimi i Erdoganit të përshkruhej si “abuzim me fëmijët” e “lartësim i vdekjes”.

“Shiko kë kemi këtu, kemi beretat bojë kafe, por beretat kafe nuk qajnë kurrë”, i tha ai vajzës që mbante në kokë simbolin e forcave të posaçme operacionale turke. “Ajo është gati për çdo gjë, apo jo”, pyet Erdogani dhe e mitura, mes lotësh i përgjigjet “po”.

“Ky është turp i madh”, shkroi një përdorues i “Twitter”-it. “Ajo është vetëm një fëmijë, nuk mund t’i urosh vdekjen e të thuash: dashtë Zoti të jetë ashtu”.

Erdogani deri tani nuk iu është përgjigjur kritikave, por nuk është hera e parë që komentet e tij mbi martirizimin shkaktojnë debate të mëdha në Turqi, ku çdo ushtar apo polic i vrarë në detyrë konsiderohet “një martir”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button