fbpx

Saimir Pirgu, tenori shqiptar që mahniti publikun e Barcelonës (VIDEO)

Historia më e famshme e dashurisë në letërsi e William Shakespeare rikthehet në Gran Teatre del Liceu, Spanjë, pas një mungese 32-vjeçare. Ky prodhim feston 200 vjetorin e lindjes së kompozitorit romantik francez.

Rolet e dy protoganistëve kryesorë të tragjedisë, vinë nën interpretimin e mrekullueshëm të tenorit shqiptar, Saimir Pirgu dhe Aida Garifullina, si dhe nën drejtimin e Josep Pons.

Tenori ka publikuar në rrjetin social Facebook një pjesë nga shfaqja, e cila është pritur mjaft mirë nga publiku.

Ka zgjatur për disa minuta me rradhë duartrokitja e publikut në Barcelonë, pas interpretimit tw “Romeo dhe Zhulietës”, në Teatro del Liceu nw 17 shkurt.

“Të gjitha vajzat e reja duan të jenë Juliette sepse e kuptojnë imazhin e këtij personazhi. Ajo është e butë dhe shumë e brishtë. Juliette me të vërtetë dëshiron të jetojë këtë jetë, të jetë e lirë dhe të bëjë atë që dëshiron.”- shprehet për mediat Garifullina.

Ndërsa tenori shqiptar, Saimir Pirgu gjatë intervistës së tij thekson: “Pjesa është e bukur. Ka diçka naive në të. Është shumë e bukur të dëgjosh”.

Shfaqja do të vijojë në Gran Teatre del Liceu në Barcelonë edhe në ditët në vijim.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button