fbpx

Takim Mogerini – Cipras në theks Maqedonia dhe Shqipëria

Kryeministri grek Aleksis Cipras dhe shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogerini në takimin e tyre të sotëm në Bruksel biseduan për Turqinë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor, me theks për Maqedoninë dhe Shqipërinë, njoftojnë mediat greke, duke iu referuar burimeve qeveritare, transmeton MIA. 

Sipas agjencisë greke të lajmeve ANA-MPA, përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri i ka përshëndetur bisedimet e Greqisë me Maqedoninë dhe me Shqipërinë.

“Për vendet e Ballkanit Perëndimor, biseda u fokusua në IRJM-në dhe Shqipërinë, ndërsa Mogerini sipas një burimi qeveritar, e karakterizoi Greqinë si vend kyç për BE-në në rajon. Gjithashtu, kryeministrit i përmendi se gjatë turnesë në Ballkanin Perëndimor me kryetarin Junker gjatë javës së ardhshme, do ta theksojnë perspektivën evropiane të këtyre vendeve, por me një paragjykim, zgjidhej të problemeve bilaterale”, shkruan onlajn edicioni i gazës greke “Naftemboriki”, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button