fbpx

“General Motors” planifikon 2,8 miliardë dollarë për investim në Korenë e Jugut

Eksperti amerikan i makinave “General Motors” (GM) planifikon që në 10 vitet e fundit të investojë 2,8 miliardë dollarë në kompaninë e tij në Korenë e Jugut, raportoi sot përfaqësuesi i Qeverisë së Koresë së Jugut.

Sipas burimit të njëjtë, investimi është në kuadër të planit të gjigantit amerikan dhe autoriteteve në Seul për ristrukturimin e kompanisë “GM Koreja”, e cila po përballet me humbje në punë.

Plani investues do të duhet të shqyrtohet më me kujdes për t’u parë nëse ai do të jetë i mjaftueshëm për të shpëtuar kompaninë ku punojnë 16.000 persona, deklaroi përfaqësuesi Qeverisë së Koresë së Jugut.

Ndryshe, përveç “General Motors”, pjesë në pronësinë e “GM Koreja” është edhe Banka Qendrore e Koresë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button