fbpx

Aeroplani rus zhduket mbi Indonezi!

Një aeroplan rus me 50 pasagjerë është zhdukur mbi Indonezi, gjatë fluturimet mbi disa male përderisa demonstronin fushatë për të tërhequr blerës potencial, thanë zyrtarët. 

Ekipet e gjurmimit dhe të shpëtimit janë duke kërkuar rajonin në jug të kryeqytetit, tha Bambang Ervan, zëdhënësi i Ministrisë së Transportit. Sidoqoftë, moti i keq ka bërë që dy helikopterë të kthehen.

Aeroplani Sukhoi Superjet-100 u ngrit nga aeroporti Halim Perdanakusuma në Xhakarta në orën 2:21 pasdite. Është zhdukur nga radari 21 minuta më vonë, afër malit Salak, pasi ekuipazhi kërkoi nga rregulluesit e komunikacionit ajror që të ulen nga 10.000 metra në 6.000.

Nuk u dha asnjë shpjegim për ndërrimin e kursit. Edhe moti ishte i qetë.

Ekipet e shpëtimit ende janë në kërkim. /Portalb/foxnews

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close