fbpx

Zbulohet ilaçi kundër Meningitis B

Meningitis B, sëmundja e cila çdo vit merr qindra jetëra në vendet evropiane dhe amerikane së shpejti do të mund të mbetet në të kaluarën.

Një ekip i ekspertëve australianë janë shumë afër zhvillimit të vaksinës e cila do ta parandalon paraqitjen e kësaj sëmundjeje.

Eksperimentet e bëra mbi persona në Poloni, Australi dhe Spanjë treguan se sistemet imunologjike krijojnë reaksione të sëmundjes pa pasoja të padëshiruara.
Tek të vaksinuarit janë paraqitur antitrupa kundër 90 për qind të shkaktarëve të këtij meningitisi. /portalb/

Lajme të ngjashme

Shiko edhe
Close
Back to top button
Close