fbpx

Tadiqi dhe Nikoliqi në balotazh?!

Sipas rezultateve preliminare të Qendrës për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci në Serbi (CESID), në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në këtë vend më shumë vota kanë fituar Boris Tadiq, nga Partia Demokratike, dhe Tomisllav Nikolliq, nga Partia Progresive Serbe.

Sipas CESID-it, Tadiqi ka fituar 26.8 për qind të votave, ndërsa Nikolliqi 25.6 për qind të tyre.
Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale pritet të mbahet më 20 maj.

I njëjti burim thotë se në Serbi kanë votuar 58.7 për qind e qytetarëve me të drejtë vote.

Serbia ka votuar të dielën në zgjedhjet parlamentare, presidenciale dhe lokale./botasot

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close