fbpx

Dita ndërkombëtare e punës

Në shumë shtete 1 maji është ditë jopune dhe në të shumtën e rasteve shënohet me marshe protestuese të punëtorëve, të cilët e shfrytëzojnë mundësinë që të kërkojnë përmirësim të të drejtave të tyre.

Tradicionalisht në këtë ditë, shumica e qytetarëve të Maqedonisë shkojnë në shëtitje në natyrë dhe përgatisin skarë.

Dita e punës festohet në ditën e parë të majit në shenjë respekti ndaj viktimave të grevës që është mbajtur më 1 maj të vitit 1886 në Çikago. /portalb/

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close