fbpx

Robet Mood: Duhen më shumë vëzhgues në Siri

Kreu i misionit vëzhgues të OKB-së në Siri ka paralajmëruar se edhe 1.000 vëzhgues të paarmatosur nuk mund t’i japë fund dhunës në vend. Duke arritur në Damask, Gjeneral Robert Mood bëri thirrje të gjitha palëve të ndërpresin luftimet dhe tha: paqja duhet të jetë një përpjekje e përbashkët. 30 vëzhgues të tjerë pritet të mbërrijnë në Siri gjatë ditëve në vazhdim, ndërsa OKB ka bërë me dije se numri i tyre do të arrijë në 300.

Pavarësisht planit të paqes aktivistët kanë bërë me dije se dhjetëra persona vijojnë të humbin jetën çdo ditë, 25 persona mbeten të vrarë ditën e diel. Të paktën 500 persona kanë humbur jetën që prej fillimit të armëpushimit në Siri. Aktivistet thonë se sulmet e qeverisë kanë vazhduar në disa provinca, ndërsa qeveria fajësoi grupet e armatosura terroriste për një seri sulmesh në të gjithë vendin.

Gjenerali Mood tha se armëpushimi mund të funksionoje vetëm me mbështetjen e forcave në terren. 
“Elementi më i rëndësishëm jane vete sirianet, të drejtat, aspiratat e popullit sirian Pastaj ne kemi vëzhgues në terren -. Paarmatosur, që përfaqësojnë vullnetin e bashkësisë ndërkombëtare, dhe kemi nivelin diplomatik në krye.Për të arritur një mënyrë pozitive përpara,, të gjitha këto elemente duhet të bashkohen – tha Mood. 

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-se Ban Ki-moon paralajmëroi se qeveria e Sirisë të ishte “në kundërshtim” e një plani të OKB-dhe Lidhja Arabe mbështetur paqes.

Z. Ban ka kërkuar që Damasku në përputhje me planin e paqes të ndërmjetësuar nga i dërguari i Kofi Anan paqes ndërkombëtare pa vonesë./klan

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close