fbpx

Siri, OKB konfirmon masakrën ku u vranë 90 persona

Vëzhguesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara me mision kqyrejen e respektimit të armëpushimit mes forcave opozitare dhe atyre qeveritare në Siri, konfirmuan masakrën e ndodhur në qytetin e Hulas në provincën e Homsit, në veri-perëndim të Damaskut. 

Vëzhguesit mbërritën ditën e shtunë në vendngjarje pas denoncimit të aktivistëve të të drejtave të njeriut dhe opozitës siriane për masakrën. Në Youtube qarkullon një video e cila tregon dhjetra trupa të pajetë, mes të cilëve edhe fëmijë.

Misioni i OKB-së raporton, BBC numëroi të paktën 90 të vrarë, të paktën 32 prej të cilëve fëmijë.

“Vrasjet në Hula janë të pamëshirshme dhe nuk ka asgjë në botë që t’i justifikojë ato”, deklaroi për BBC kreu i misionit vëzhgues të OKB-së, Rober Mood.

Pas masakrës ka mbërritur reagimi i parë nga Perëndimi. Sekretari i Jashtëm Britanik, William Hague deklaroi për BBC se do të kërkojë një reagim të fortë nga komuniteti ndërkombëtar, por pa përcaktuar nëse si alternativë ishte edhe mundësia e ndërhyrjes ushtarake.

Ashpër reagoi edhe Parisi dhe Liga Arabe. Ministri i Jashtëm francez, Laurent Fabius dënoi ashpër sulmin dhe tha se do të kërkonte një mbledhje urgjente në Paris të grupit “Miqtë e Sirisë”.

Masakra u raportua fillimisht nga aktivistët të cilët thanë se disa prej viktimave janë masakruar nga milicia, të tjerë humbën jetën në bombardime apo u ekzekuan në masë. Mëngjesin e së shtunës, banorë të shumtë të Tibës dhe Taldos vraponin drejt qendrës së Hulas për të shmangur bombardime të reja. 

Ata hodhën në “YouTube” disa video amatore, ku shihen pamjet e tmerrshme të kufomave të fëmijëve të përgjakur. Madje dëgjohet dhe personi që i ka filmuar, i cili bërtet se është e pamundur për t’i numëruar. 

Më herët, i dërguari i Ligës Arabe në Siri, Kofi Anan tha se po planifikon të vizitojë Damaskun. Zëdhënësi i tij nuk dha ndonjë datë, por diplomatët në Gjenevë thanë se Anan do të ndalojë në Siri, në fillim të javës së ardhshme.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun shpjegoi se opozita kontrollon pjesë të disa qyteteve të Sirisë. Përmes një letre drejtuar Këshillit të Sigurimit, ai e cilësoi situatën në këtë vend “tejet serioze” dhe u kërkoi vendeve të mos armatosin asnjërën palë në konflikt. Në letrën e tij, ai përmend edhe grupet terroriste tashmë të vendosura në Siri, që mund të jenë pas sulmeve të fundit me bomba. 

Ban Ki Mun foli për progres të vogël të përpjekjeve të OKB-së për t’i dhënë fund konfliktit. Siria nuk ka ndalur apo tërhequr armatimet e rënda në shumë zona të vendit, një prej kërkesave në planin e Kofi Anan./Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close