fbpx

Rrahje në parlamentin ukrainas për gjuhën ruse

Deputetët në parlamentin ukrainas janë rrahur mes veti gjatë debatit lidhur me ligjin me të cilin lejohet përdorimi i gjuhës ruse nëpër institucione në disa pjesë te vendit.

Rrahja në institucione mes pjestarëve të opozitës properëndimore dhe atyre të partisë së presidentit Viktor Janukoviç e cila është proruse e orientuar dhe e cila ka mbështetje të madhe në pjesët lindore të Ukrainës. Njëri nga deputetët opozitarë mori disa goditje të fuqishme në kokë për shkak të cilës me fytyrë të përgjakur u bart në spital, ndërsa nga partia e tij kërkuan hetim për incidentin. /portalb/

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close