fbpx

Një i vdekur dhe 21 të lënduar gjatë shpërthimit në terminalin për gaz natyror në Austri

Një i vdekur dhe 21 të lënduar është bilanci më i ri i viktimave gjatë shpërthimit që sot në mëngjes ka ndodhur në terminalin e madh për gaz natyror në vendin Baumgarten në Austrinë Lindore, kumtoi pasdite policia e krahinës Austria e Poshtme.

Në kumtesë theksohet se njëri prej të lënduarve është në gjendje të rëndë.

Sipas policisë, arsyeja për shpërthimin është një defekt teknik. Shërbimi federal për mbrojtje të Kushtetutës e përjashton mundësinë që shpërthimi të është pasojë e aktit terrorist.

баумгартен пожарникари

Franc Resperger nga shërbimi zjarrfikës lokal deklaroi se gjashtë objekte janë djegur në zjarr. Mbi 150 zjarrfikës kanë qenë të angazhuar në vënien nën kontroll të stuhisë.

Fshati i vogël Baumgarten, me rreth 200 banorë, i cili ndodhet në afërsi të terminalit, është evakuuar nga ana e policisë që të mbrohen banorët.

Kompania ruse Gazprom informoi se po punon në ridistribuimin e dërgesave të saj të gazit drejt BE-së përmes linjave të tjera furnizuese, që të sigurohet furnizim i pandërprerë në periudhën e dimrit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button