fbpx

Leo Messi, futbollisti me më shumë trofe në shekullin XXI

Argjentinasi  këtë sezon është golshenuesi më i mirë në Primera për sezonin 2011/2012 dhe do të marrë cmimin “Pichichi”.

Në 12 sezonet e fundit, Barcelona ka fituar 30 çmime individuale, 22 internacionale dhe 8 nacionale.

Lojtarët që dallohen për nga çmimet janë Ronaldinho, Deco, Eto, Messi, Valdes dhe Busquets.

Mirëpo, Messi dhe Ronaldinho janë dy lojtarët që kanë marrë më shumë çmime. Edhe Valdes ka fituar 5 çmime “zamora” që i jepen portierit më të mirë dhe që kanë pësuar më së paku gola.

Leo Messi ka fituar 16 trofe, ndër to 2 pichichi, 3 topa të artë dhe 2 këpuca të arta. /Portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close