fbpx

Dubai dikur dhe tani: Nga shkretëtira e deri në metropolë (FOTO)

Dubai, kryeqendra e Lindjes së Afërt, siç quhet në të shumtën e rasteve, pësoi transformim të pabesueshëm për një  kohë të shkurtër.

Ndonëse sot është sinonim i luksit, vetëm para 50 viteve dukej shumë më ndryshe.
Koleksioni i fotove të viteve të gjashtëdhjeta tregon se sa ky transformim është fascinues i kësaj lagjeje dikur peshkatare.

Jo shumë kohë më parë, aty ku nëpër rrugë vlojnë “Ferari” e shtrenjta, kanë kaluar devetë.
U bë port i tregtarëve të huaj pas vendimit se as popullata as të huajt nuk paguajnë tatim.

Por ndryshimi i madh ndodhi në vitin 1966 kur nafta filloi të nxirët nga ky rajon. Dy dekada më vonë, filluan përpjekjet që nga Dubai të bëhet destinacioni i preferuar turistik. /portalb/

 

Tags

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close