fbpx

Turqia është për masa të fuqishme kundër ekstremistëve kurdë

Turqia i bën thirrje liderit të autonomisë së rajonit irakian kurdë që të ndërmarrë masa më të fuqishme kundër ekstremistëve kurdë, duke iu referuar një diplomati turk.

Sipas diplomatit, çështja për masa më të forta kundër Partisë Punëtore Kurde u shqyrtua gjatë takimit të Masud Barzani dhe ministrit turk të Punëve të Jashtme Ahmet Davutoglu. Takimi ishte i fokusuar në zhvillimin e politikës së brendshme irakiane.

Separatistët kurdë i shfrytëzojnë bazat e tyre në Irakun verior për të kryer sulme në territorin e Turqisë juglindore.

PPK konsiderohet si organizatë turke e Turqisë dhe pjesës më të madhe të bashkësisë ndërkombëtare. /portalb/

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close