fbpx

Japonia do të mbyllë katër reaktorët e Fukushimas

Katër nga gjashtë reaktorët e centralit bërthamor Fukushima Daiichi do të mbyllen zyrtarisht më 20 prill, transmeton TRT njoftimin e kompanisë energjetike ”Tokyo Electric Power” (Tepco). 

Vendimi u mor pas tërmetit dhe cunamit shkatërrimtar të 11 marsit 2011 që goditi Japoninë dhe që shkaktoi dëme të mëdha në centralin bërthamor Fukushima Daiichi. 

Besohet se edhe dy reaktorët e tjerë shumë shpejt do të mbyllen./portalb/

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close