fbpx

Lifting me të bardhë të vesë

Maska nga vezët ia kthen freskinë lëkurës. Vezët përmbajnë albumina. Kjo substancë është e pasur me aminothartira, që mbajnë kompaktësinë e shtresës sipërfaqësore të lëkurës.

Receta: Nëse dëshironi t’i zbutni rrudhat e imëta, t’i mbyllni poret e zgjeruara dhe t’i shtrini vijat e fytyrës, miksoni dy të bardhë të vezëve me 1 lugë sheqer. Kjo maskë shtrihet në fytyrë, mbahet për 15 minuta dhe fshihet me pambuk të lagësht.

Mbani mend: Vezët janë të dobishme edhe për lëkurë të dëmtuar. Përzihet një lugë e të kuqes së vesë me tri lugë të shamponit neutral.. Me këtë përzierje lahen flokët, duke i bërë masazh lëkurës pak më gjatë se rëndom./Telegrafi/

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close