fbpx

Sot ortodoksët festojnë Pashkët

Sot, pjesëtaret e besimit ortodoks festojnë Pashkët- ringjalljen e Krishtit. Në këtë ditë sipas Biblës, fiton jeta mbi vdekjen me ringjalljen e Jezu Krishtit. Në këtë ditë besimtarët ngjyrosin vezë dhe shkojnë për vizitë te të afërmit për të uruar festën.

Me këtë rast, politikanët dhe presidenti kanë dërguar telegrame urimi deri te të gjithë besimtarët krishterë-ortodoks. 

“Ju uroj të gjithëve shumë shëndet, shumë lumtur dhe shumë fat dhe uroj shumë paqe. Këto janë festa kur kujtohemi në traditat tona, në atë që trashëguam nga paraardhësit tonë, të respektojmë njëri tjetrin, por edhe ta falim njëri tjetrin” uroi presidenti Gjorge Ivanov.

Portalb u uron të gjithë besimtarëve festën e Pashkëve. / portalb

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close