fbpx

Speciale: Real Madrid heq kryqin?

Gjigandi spanjoll,Real Madrid sipas të gjitha gjasave do ndryshojë Logon e tij duke ia hequr kryqin që gjendet në maje të kurorës duke kujtuar se kjo logo ka qenë qe gati 1 shekull e Real Madridit.

Kryqi u vendos në vitin 1920 nga mbreti Alfonso XIII dhe siq duket do të hiqet pikërisht për shkak se ndoshta 1/3 apo 1/2 e fansave madrilen janë muslimanë.

Heqja e kryqit i jep Real Madrid edhe diqka tjetër,popullarit në lindjen e mesme si dhe në popullarizimin e ishullit e Real Madridit që pritet të krijohet në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Kështu skuadra mbretërore do ndjekë Barcelonën e cila mund të heqë një pjesë të kryqit në Logon e vet pasi për këtë iu kanë “lutur” sponzorët e saj,Qatar Fondation./lajmesport

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close