fbpx

Rusi, shembet pallati me 30 apartamente (VIDEO)

Të paktën tetë persona gjetën vdekjen pas rrëzimit të tmerrshëm të një blloku banesat në qytetin rus Izhevsk, tha Ministria e Shëndetësisë, duke shtuar se shumë njerëz të tjerë mund të jenë bllokuar nën rrënoja. Shpërthimi i gazit dyshohet se shkaktoi katastrofën, përcjell Alsat M. 

“Teoria paraprake është se kolapsi është shkaktuar nga shpërthimi i gazit të brendshëm”, bënë me dije burime të qeverisë lokale.

Tre vetë kanë vdekur, tha zëvendësministri i Shëndetësisë Lyudmila Guznischeva, duke shtuar se informacioni në lidhje me viktimën e tretë po konfirmohet. Ndërsa operacioni i shpëtimit vazhdon, thuhet se katër persona janë plagosur.

Dy viktima janë transferuar në njësinë e neurokirurgjisë, tha Guznischeva më herët. Deri në tre persona mbeten të bllokuar nën rrënoja, sipas Ministrisë së Emergjencave.

Pllakat e pluhurit mund të shihen duke u ngritur mbi rrugë në një video të hedhur nga një shikues. Këndi i ndërtesës është shkatërruar plotësisht, me rrënojat e grumbulluara. Dyqane të vendosura në katin e parë janë varrosur nën mbeturina.

Më shumë se 30 apartamente janë prekur nga rënia, tha një zëdhënës i ministrisë. Rreth 130 banorë të ndërtesës, përfshirë 20 fëmijë, janë evakuuar, sipas kryebashkiakut të Izhevsk Yury Tyurin. Të shpërngulurit do të merren në strehimore të përkohshme, shtoi ai.

Më shumë se 400 shpëtimtarë dhe personel tjetër janë deponuar, me më shumë se 111 njësi të pajisjeve të përfshira në përpjekjet e shpëtimit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button