fbpx

Turqia do të rindërtojë 26 mijë shtëpi të shkatërruara nga terrorizmi

 Mijëra shtëpi të dëmtuara nga terrorizmi do të rindërtohen gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, tha sot Ministri i Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Mehmet Ozhaseki, raporton Anadolu Agency (AA).

Ozhaseki në panelin editorial të AA-së tha se 26 mijë prona të dëmtuara rëndë do të rindërtohen nga e para.

Ai gjithashtu tha se gjithsej 70 mijë shtëpi janë dëmtuar në Turqinë juglindore gjatë operacioneve kundër terrorizmit të cilat filluan në muajt kur PKK rifilloi fushatën e saj terroriste në verën e vitit 2015.

“Ne duhet të rindërtojmë dhe të japim 26 mijë shtëpi të reja për qytetarët tanë të terrorizuar. Ne do ta përfundojmë këtë proces brenda gjashtë muajsh, nuk ka asnjë problem për këtë”, tha ai.

Duke folur për rolin e dyfishtë të shtetit në luftimin e terrorizmit, duke siguruar gjithashtu popullsinë e tij, Ozhaseki shtoi: “Njëra është dora e forcës. Shteti godet me dorën e tij të fuqishme tek njerëzit e këqinj dhe anarkistë”.

“Tjetra është dhembshuria. Kjo dorë del jashtë dhe lidhet me plagë. Ajo që bëjmë është të shërojmë plagët e viktimave”, shtoi ai.

Ministri gjithashtu zbuloi se përbërjet ushtarake që ndodhen aktualisht brenda zonave urbane do të zhvendosen më tej nga qytetet.

“Përbërjet ushtarake, 50 deri në 60 vjet më parë, ishin vende për përdorimin e ushtrisë, por qytetet janë rritur masivisht deri në një pikë ku gëlltisin ato përbërës”, tha ai.

Në të kaluarën, sulmet terroriste në bazat ushtarake kanë rezultuar me viktima civile dhe largimin e tyre nga zonat e banimit dhe të biznesit ku do të zvogëlohet ky rrezik.

Ozhaseki tha se kampet e braktisura ushtarake do të shndërrohen në parqe dhe objekte rekreative.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button