fbpx

75 vjet më parë, kur “Nata e Kristaltë” kishte një synim: Të shfarosen çifutët

Më 9 dhe 10 nëntor 1938, zyrtarët nazistë nxitën trazirat që rezultuan në djegien e më shumë se 200 sinagogave, përdhosjen e varrezave hebraike, rrahjeve të panumërta dhe shkatërrimin e dritareve të bizneseve dhe sinagogave të 7,500 hebrenjve në Gjermani dhe Austri, përcjell Noa.al.

Xhamat e thyer në rrugë dukeshin si kristale, prej nga edhe e mori emrin “Nata e kristaltë” (Kristallnacht).

Ngjarja u mbulua gjerësisht nga shtypi ndërkombëtar dhe sulmet e koordinuara naziste ndaj hebrenjve, tronditën mbarë botën.

Një dyqan me pronar hebre në Berlin, pasi u vandalizua dhe u mbulua me grafite anti-semitike më 10 nëntor  1938

Një dyqan hebre i dëmtuar gjatë asaj që njihet si “Nata e Kristaltë” (Kristallnacht) në Magdeburg, nëntor 1938

Rrënojat e sinagogës Yaakov Oheli në Mynih, nëntor 1938

Herschel Grynszpan në një gjykatë në Paris, më 2 dhjetor 1938. Grynszpan, një 16-vjeçar hebre polak i vjetër, i cili jetoi në Paris, qëlloi dhe vrau Ernst vom Rath, një diplomat i ri gjerman më 7 nëntor, 1938, në Ambasadën Gjermane në Francë. Ai inskenoi sulmin pasi dëgjoi se prindërit e tij, vëllai dhe motra u dëbuan në Poloni nga autoritetet naziste. Ministri Joseph Goebbels urdhëroi që lajmi i vrasjes së Rathit të jetë në të gjitha faqet e para të gazetave gjermane.Vrasja është përdorur si një pretekst për të nisur masakër masive kundër komuniteteve hebreje gjermane

Një dyqan hebre i dëmtuar në Magdeburg, nëntor 1938

Një sinagogë e shkatërruar në Eisenach, nëntor 1938

Në dritaret e një dyqani hebre në Berlin, ishin shkruar fjalët “Jude” dhe “Jew”, 10 nëntor 1938

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button