fbpx

Përse të gjithë çmenden për Dubain?

Përgjigjia nuk është për grataçelat e tij, ja çfarë mund të shihni në 3 ditë. Metropoli i një mijë e një natëve fsheh shumë më tepër se rrokaqiejt e lartë, që në vjeshtë shtyjnë jashtë mjegullën si me magji…

Përse të gjithë në vitet e fundit ëndërrojnë Dubain? Qyteti, emri i të cilit në arabisht do të thotë “hardhucë”, është kryeqyteti i një prej emirateve që bëjnë pjesë në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe ndodhet në zemër të Gjirit Persik, në Gadishullin Arabik. Vende ekzotike veç e veç, Dubai është bërë kohët e fundit një simbol i vërtetë i luksit të shfrenuar, shpenzimeve të çmendura, udhëtimeve të ëndrrave, pasurisë dhe prosperitetit, duke tërhequr shumë turistë nga e gjithë bota. Zakonisht është gjithashtu një destinacion kalimtar për ata që na kthejnë në vendet më të largëta të Azisë, por ndalojnë disa ditë për ta parë atë, shkruan Bordo.al. 

Por çfarë mund të shohësh për 3 ditë në Dubai?

Ata që presin monumente të mëdha, vende arkeologjike të lashta ose muzeume të mëdha, humbasin destinacionin. Në Dubai ju shkoni për të parë ndërtesa të mëdha dhe qendra të mëdha tregtare, të bëni ski në spistën më të madhe të skive në botë dhe të shijoni parqet e mrekullueshme të ujit. Për të lëvizur nëpër pikat e ndryshme të interesit, ju duhet të përdorni metro (që shkon paralel me bregun e detit), ose taksi (e cila ka një kosto të përballueshme). Mes të shumtave, atraksionet më të famshme të Dubait janë këto.

1)Të bëni ski në Qendrën tregtare më të madhe të Emirateve

Është e mundur që të bëni ski mbi një pistë të mbuluar, ndërsa jashtë është 40 gradë në hije. Në këtë mënyrë është ndërtuar një pistë e mbuluar me karrige ashensor brenda qendrës tregtare të Emirateve.

2)Ibn Battuta Mall

Eksploroni udhëtimet e mëdha të udhëtarit homonim. Ka zona të dedikuara Persisë, Egjiptit, Kinës, Andaluzisë, Tunizisë dhe Indisë.

3)Aquaventure

Hotel Atlantis Palm ndodhet në fund të ishujve artificiale të palmës, që janë ndërtuar për të fituar tokë në det. Gjithashtu, ju mund të shkoni në park e bukur të Aquaventure, me atraksione të mahnitshme.

4)Dubai Mall (Qendra Tregtare në Dubai)

Qendra më e madhe tregtare në botë. Në Dubai Mall çfarë të shohësh? E thjeshtë, ajo ka më shumë se 1200 dyqane. Por ajo që godet është akuariumi i madh që mund të vizitohet lirshëm dhe sheshi i madh i patinazhit olimpik.

5) Burj Khalifa

Ndërtesa më e madhe në botë me lartësi 828 metra dhe 160 kate. Një kolos i vërtetë, i cili pothuajse u trefishua në lartësi në Empire State Building. Ajo filloi të ndërtohet në vitin 2004 dhe u përurua në vitin 2010. Pjesë e ndërtesës është një hotel luksoz, Armani, në pronësi të projektuesit të famshëm. Disa janë zyra. Në këmbët e Burj Khalifa janë  burimet më të mëdha të Dubait dhe të botës, që kërcejnë me ritmin e muzikës gjatë natës. Ata janë të frymëzuar nga burimet e Hotel Bellagio në Las Vegas, por janë shumë më të mëdha.

6) Qarku i Baskariya, Dubai i Vjetër dhe Dubain Përrua

Ka ende pak ferma të peshkimit që ishin 50 vjet më parë në Dubai. Ka mbetur vetëm lagjia antike Baskariya. Pak kilometra nga shumë rrokaqiej, është interesante të humbasësh një pasdite në këtë lagje të vogël, të pasur në ndërtesa të lashta. Sigurisht, Dubai i vjetër është një nga gjërat që duhet  parë në Dubai. Në Dubain e  vjetër është edhe një lagje e vogël Hindu, me disa tempuj që duket se janë transportuar nga Mumbai. Është gjithashtu interesante për të bërë një udhëtim në Dubai Creek, një gjuhë detare që shkon brenda sikur të ishte një lumë. Ka maune të mëdha që e kalojnë atë.

7) Hotel Burj Al Arab

Një nga simbolet e Dubait, injohur si hoteli i vetëm me shtatë yje në botë. Masat e sigurisë janë mbresëlënëse. Ushqim i shkëlqyer në restorantin e tij dhe pamja nga kati i fundit me Dubai 360 gradë.

8) Shkretëtira

Përgjigja në pyetjen se çfarë duhet të shihni në rrethinat e Dubait? Një ekskursion klasik  që duhet bërë është të shkosh në dunat e shkretëtirës për të parë perëndimin. Pasi kaloni një ditë të mirë duke ngjitur dhe zbritur dunat me një 4 × 4 atëherë mund të shkoni për darkë në një fushë. Nëse dëshironi, ju mund të shkoni në një deve ose motor. Ka edhe shfaqje vallëzimi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button