fbpx

Në Indonezi hiqet alarmi për cunami

Informatat flasin se tërmeti në shkallë prej 8.2-8.6 të Rihterit ka shkaktuar panikë, derisa banorët e zonave bregdetare kanë ikur për në vendet më të larta.

Por, s’janë raportuar dëme ose valë cunami.

Qendra e Paqësorit për Paralajmërimin e Cunamit në Havai ka tërhequr alarmin për shumicën e zonave të Oqeanit Indian, disa orë pasie kishte lëshuar atë.

Rajoni goditet rregullisht nga dridhjet e tokës.

Një cunami i dhjetorit të vitit 2004 pat vrarë 170 mijë njerëz në Açeh dhe në total, 230 mijë njerëz në 13 shtete të Oqeanit Indian./cnn

Lajme të ngjashme

Back to top button
Close