fbpx

Dietologët: Shikoni veten në pasqyrë dhe kuptoni çfarë lloj diete ju duhet

Nëse jeni duke u përpjekur të hiqni disa kile të tepërta dhe keni provuar çdo diet të mundshme por pa rezullta, përgjigjja në fakt mund të qëndrojë në reflektimin tuaj.Në të vërtetë, sipas një dietologu dhe trajneri  personal, ju mund të kuptoni se cila dietë është e përkryer për llojin tuaj të trupit thjesht duke shikuar veten  në pasqyrë, shkruan Class.

Thomas Eastham tha për Byrdie se çdo grua ka një nga tre llojet e trupit, ose endomorf, ectomorph dhe mesomorph.Thomas shpjegoi se si të kuptoni se në cilën kategori hyni duke parë veten në pasqyrë dhe duke  ndarë raportin ideal të karbohidrateve , proteinave dhe yndyrave që duhet të keni me çdo vakt në varësi të llojit të trupit tuaj.

ECTOMORPHS

Lloji i trupit: Ectomorphs janë përgjithësisht trupat e  hollë dhe kanë një kornizë të imët dhe strukturë të vogël kockash.Struktura e tyre i përngjan asaj të atletit dhe ata mund të hanë atë që duan pa i dhënë peshë fare kalorive dhe kjo falë metabolizmit të tyre të shpejtë dhe tolerancës së lartë të karbohidrateve.

Dieta për ju: Thomas rekomandon ushqime me karbohidrate të larta, proteina të moderuar dhe me yndyrna të pakta. Ai sugjeron një formulë diete prej 55 përqind karbohidrate , 25 përqind proteina dhe 20 përqind yndyrë.

MESOMORPHS

Lloji i trupit: Ky lloj trupi ka një strukturë të kockave të mesme dhe kornizë atletike. Për shkak se ky lloj personi pëlqen të punojë, ata kanë  shumë krahë të dobët  dhe këmbë të forta.Dietologu shpjegon se. ‘Mesomorphs priren të jenë hormonet e testosteronit dhe të hormoneve të rritjes, që do të thotë se ata kanë një predispozim  për mbajtjen e yndyrës së trupit më të ulët’, shpjegoi ai.

Dieta për ju: Një dietë mjaft e përzier është e mirë për këtë lloj të trupit kështu që qëndrojnë në një formulë prej 40 për qind karbohidrate, 30 për qind proteina dhe 30 për qind yndyrë.

ENDOMORPHS

Lloji i trupit: Njerëzit  me këtë trup kanë një strukturë më të madhe kockash me një përqindje më të lartë të yndyrës trupore. Këta janë gjithashtu më pak aktiv sesa llojet e tjerë të trupit dhe e kanë më të vështirë të djegin kalori, në vend që të ruajnë konsumimin e tepërt të kalorive si yndyrë. Ata gjithashtu e kanë më të vështirë të hanë aq karbohidrate për këtë arsye.

Dieta për ju: Endomorphs janë më pak aktive kështu që do të përdorin yndyrën e tyre si lëndë djegëse. Prandaj, Thomas rekomandon një dietë prej 25 përqind karbohidrate , 35 përqind proteina dhe 40 përqind yndyrë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button