fbpx

Monitoruesit e mediave kërkojnë lirimin e redaktorit të burgosur rus

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) i ka kërkuar Rusisë të liroj redaktorin e një gazete dhe të hetojë akuzat se ai ishte rrahur ndërsa u arrestua me dyshimin për grabitje, shkruan REL.

Një gjykatë e Kaliningradit, më 3 nëntor, urdhëroi Igor Rudnikov, kryeredaktor i Novyye Kolyosa, të qëndronte në paraburgim me dyshimin për marrje të 50,000 dollarëve nga një zyrtar i lartë rajonal i zbatimit të ligjit në këmbim të ndalimit të publikimit të artikujve potencialisht të dëmshëm për zyrtarët .

Kolegët e Rudnikov, të cilët i hodhën poshtë akuzat si të pabaza, thanë se redaktori u rrah rëndë gjatë arrestimit të tij më 1 nëntor.

“Ne i bëjmë thirrje autoriteteve ruse që menjëherë të lëshojnë Igor Rudnikov dhe të heqin dorë nga të gjitha akuzat kundër tij”, tha Nina Ognianova, koordinatore e Programit për Evropën dhe Azinë Qendrore për Komitetin e Nju Jorkut për Mbrojtjen e Gazetarëve.

Ajo shtoi se autoritetet federale ruse “duhet të hetojnë menjëherë rrahjen e Rudnikov në paraburgim dhe t’i sjellin ata përgjegjës para drejtësisë”.

Harlem Desir, përfaqësuesi i medias për liri i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, shkroi në Tëitter se ai ishte “i shqetësuar” nga paraburgimi dhe “raportet e dhunës” kundër Rudnikov.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button