fbpx

“Ata janë fëmijë” fituese e Festivalit “Ylberi 2017”

Diana Tahiri me këngën “Ata janë fëmijë” mori çmimin e parë në edicionin e 18-të të Festivalin të Këngës për fëmijë “Ylberi” 2017, shkruan Koha.mk, njofton Portalb.mk.

Çmimi i dytë shkoi për tre këngëtare: Vesa Konjufca me këngën “Qeni im”, Samanta Qoshku me këngën “Udhëtimi në Tropik” dhe Lorik Agushi me këngën “Gjeli në qytet”, ndërsa çmimi i tretë i takoi këngës “Afrikë Afrikë”, kënduar nga Dion Rashiti dhe për këngën “Të vetmuarit e kohës moderne” kënduar nga Bora dhe Zijush Elezi.

Në edicion e 18-të u ndanë dhe çmime të shumta, si çmimi i publikut e cila i takoi Lina Berishës me këngën “Të gjithë fëmijët protestojnë” dhe Mia dhe Leo Jusufi me këngën “Jemi bineq”.

Çmimi special shkoi për Lina Dullovin me këngën “Kush i sjell fëmijët” dhe Erion Dula me këngën “Luaj piano dhe këndoj”, ndërsa çmimi i parë i jurisë iu dha Jona Zeneli me këngën “Bam bam”. Në edicionin e 18-të të këngëve për fëmijë morën pjesë 18 fëmijë nga Maqedoni, Kosova dhe Shqipëria.

Në festival morën pjesë:

1. Samanta Qoshku

Titulli i këngës – Udhëtim ne tropik
Qyteti – Elbasan

2. Fluent Sulejmani

Titulli i këngës – Jeta femijërore
Qyteti – Gostivar

3.  Vesa Konjufca

Titulli i këngës – Qeni im
Qyteti – Ferizaj

4. Lorik Agushi

Titulli i këngës – Gjeli ne Qytet
Qyteti – Shkup

5. Bora & Zijush Elezi

Titulli i këngës – Të vetmuarit e kohës moderne
Qyteti – Kërçovë

6. Dion Rashiti

Titulli i këngës – Afrikë, Afrikë
Qyteti – Strugë

7. Mia & Leo Jusufi

Titulli i këngës – Jemi Bineq
Qyteti – Shkup

8. Lina Berisha

Titulli i këngës – Të gjithë fëmijët protestojnë
Qyteti – Shkup

9. Lina Dullovi

Titulli i këngës – Kush i sjell fëmijët
Qyteti – Shkup

10. Këndon – Erion Dula

Titulli i këngës – Luaj në pijano dhe këndoj
Qyteti – Rahovec

11. Melisa Qaili

Titulli i këngës – Pena jote
Qyteti – Shkup

12. Diana Tahiri

Titulli i këngës – Ata janë femijë
Qyteti – Shkup

13. Eljesa Selami

Titulli i këngës – Pse shkolla nuk është muzik
Qyteti – Tetovë

14. Albion Limani

Titulli i këngës – Tingujt e Kitarës
Qyteti – Kumanovë

15. Jona Zeneli

Titulli i këngës – Bam, bam
Qyteti – Prishtinë

16.Arseld Muça

Titulli i këngës – Duam Europën që ne na bashkon
Qyteti – Shkodër

17. Andi Dullovi

Titulli i këngës – Mall
Qyteti – Shkup

18. Serxho Denjelli

Titulli i këngës – Tupani dhe Shqiponja
Qyteti – Fush Krujë

Lajme të ngjashme

Një koment

  1. Tê gjithë fituan çmime dhe mirënjohje…. shtrohet pyetja pse vetêm Eljesa Selami nuk u shpërblye me asgjë ?? Turp pèr organizatorin dhe jurin e festivalit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button