fbpx

12 gjëra që (ndoshta) nuk i dini mbi birrën

Guinness i mëparshëm na thotë që një burrë (John Evans) mund të arrijë të mbajë në ekuilibër në kokën e tij deri në 237 gota birre. Dhe me 300 mijë gota birre mund të krijohen muret e një shtëpie me 5 dhoma. Por kjo e birrës është një histori e pafundme, ku rekordet janë vetëm një prej aspketeve, shkruan Bordo.al. 

Përshembull e dinit që:

1 – Frika nga boshllëku e ka një emër

Quhet cenozilikafobia në vendet anglosaksone, ku termi është më i përdorur (nga kylix, që në greqisht nënkupton gotë me fron).

 

 2- Në vitet 800 Londra qe goditur nga një cunam birre

Ngjarja është e njohur si London Beer Flood (Përmbytja e Birrës në Londër). Më 16 tetor 1814, u çanjë depozitë e fabrikës Meux që përmbante 1 milion dhe 470 mijë litra birrë. Lëngu pushtoi rrugët duke shkatërruar disa shtëpi në një periferi të varfër të St Giles. 9 vetë vdiqën, ndërsa fabrika rezistoi edhe 100 vjet të tjerë (ajo u mbyll në vitin 1922).

Në foto, një fuci e madhe fermentimi e destinuar për Birrarinë Guinness në Dublin (Irlandë) në një foto të vitit 1949.

 

3- Birra eksiton trurin e meshkujve

Një bjonde e bukur – në gotë – loja televizive, miqtë: për një njeri, diçka shumë afër parajsës. Por çfarë ka kaq të veçantë birra në sytë mashkullorë?

Një hulumtim i Shkollës së Mjekësisë së Indiana University zbulon atë që: birra stimulon prodhimin e dopaminës në trurin e mashkullit, një neurotransmetues lëshuar në lidhje me stimujt që lidhen me kënaqësinë dhe shpërblimin.

Gjithashtu lexoni: fizika e birrës

 

4-Në Gjermani ekzistojnë tubacione ad hoc ku mund të kalojë birra

Kjo ndodh në Gelsenkirchen, ku baret rreth stadiumit janë të lidhura me një çisternë të madhe prej 5 km me tuba përmes të cilave kalon birra. Një model “birradotto”, i cili gjithashtu sheh qytete të tjera me interes …

5 – Presidenti Barack Obama ka birrën e tij personale

Është Ëhite House Honey Ale, që ka bërë debutiimin në një darkë presidenciale në 2011. E prodhojn ëtë njëjtit sheaf të shtëpisë së bardhë, por Obama për të mos rënduar buxhetin federal – paguan personalisht për blerjen e përbërësve dhe pajisjeve të nevojshme për fermentimin e përbërësve. Receta – e cila ka mbetur sekrete për disa kohë – gjithashtu përfshin shtimin e mjaltit të prodhuar në kosheret e kopshtit të Shtëpisë së Bardhë.

 

6- Birra u shpik në Mesopotaminë e lashtë, ku sot është e ndaluar

Ekzaminimet shkencore mbi enët e lashta të qeramikës kanë bërë të mundur deri më sot prodhimin e parë të një pije të lindur nga fermentimi i drithërave 7,000 vjet më parë në territoret e pushtuara sot nga Irani, vendi ku konsumi i birrës është i ndaluar dhe madje dënohet me burg. Por jo të gjithë bota është vendi. Në vende të tjera, birra është edhe një festë kombëtare: nga Mynihu në Gjermani (Oktoberfest) në Qingdao të Kinës (ku mbahet Festivali Ndërkombëtar i Birrës).

Në foto, një nga dëshmitë më të vjetra artistike të birrës, që vjen nga një varri egjiptian i vitit 1350. C: një birrë pije siriane me një vazo kashte.

Lexo gjithashtu: Birra e kakaos, një risi prej 3.000 vjetësh më parë

 

7- Kombi që pi më shumë birrë? Çuditërisht është … Kina

Në vitin 2011, tregu i brendshëm kërkonte prodhimin e 490 milionë hektolitra birrë (për një vlerë prej 55 miliardë euro). Dhe markat kryesore të birrës kanë prodhuar birra të posaçme për kinezët për një kohë të gjatë. Megjithatë, rekordi i konsumit të birrës për frymë i takon Republikës Çeke me 159 litra për person në 2010 (kundrejt 28 litrave për frymë në Itali dhe 36 në Kinë).

Në foto, Boomer, një kangur 18 muajsh duke marrë birrën, e ofruar nga Kathy Noble, nëna e tij adoptuese.

Kafsha u kap nga Kathy përgjatë një rruge, jo larg nga trupi i nënës që ishte viktimë e një aksidenti. Që atëherë Boomer jeton me të (dhe pi birrë nga klubi që ajo zotëron).

 

8 – Reklama e  parë e birrës daton në 4000 pes. (dhe kjo nuk është)

Një mbishkrim që gjendet në pllakat e Ebla, zbuluar në vitin 1974 nga arkeologu italian Paolo Matthiae, flet për prodhimin e një birre që mbante të njëjtin emër me qytetin.

Shumë prej tyre kanë parë një formë të reklamës ante-litteram.

Në foto, një nga reklamat më të famshme të birrës italiane, atë të Peronit. Është 1970, dhepikëpamja erotie është ende shumë e dukshme.

 

9- Ka birrë në stratosferë

Dy amerikanë Rich Toma e Danny Burns, kanë dërguar një sasi të birrës së tyre të preferuar, Natyral Light, në 27km lartësi, duke ndërtuar rreth tyre një anije me polisterol të lidhur me GPS dhe telekamera për të filmuar gjithçka. Birra qëndroi e mbyllur dhe dërgimi përfundoi me sukses. Siç shihet edhe në video: Mbishkrimi është: Hej, alienë! Kemi sjellë birrën, po ku është festa?

10-Ekzistojnë mbi 400 lloje birrash

Janë të shumtë ata që kanë marrë pjesë në edicionin e fundit botëror të birrës në në Strasburg. Por ka disa që thonë se vetëm birra belge janë 400. Më e shtrenjtë? Vielle Bon Secours për shitje vetëm në Bierdrom të Londrës. Çmimi: 780 dollarë për një shishe 12 litërshe.

Në përgjithësi, birrat ndahen në dy familje: Lager, me fermentim të ulët (përdoren tharmat fermentuese me temperaturë të ulët dhe gjatë procesit depozitojnë birrë në fund të tubave) dhe Ale (fermentimi i lartë ) të marra me tharmin fermentues në temperaturë të lartë, duke siguruar një proces të shpejtë që ndodh në sipërfaqe.

 

 

11 -Në Mesjetë ishte ndër pijet më të pira

Në Mesjetë, birra ishte pjesë e dietës së disa vendeve për përmbajtjen e saj të pasur kalorike dhe vlerën ushqyese. Kjo ndodhi kryesisht në Evropën veriore. Dhe në disa vende shërbehej me ushqime, e preferuar me ujin me të cilin ishte më e vështirë për të garantuar pastërtinë.

Në foto në miniaturë të 1494 më lart, një frat i Nurembergut (Gjermani).

12- Bën mirë nëse merret në sasi të moderuar

Sipas një studimi të botuar në American Journal of Nutrition Clinical, pirja e moderuar e birrës forcon kockat. Merita do të ishte e silikonit, një mineral që luan një rol thelbësor në formimin e kockave dhe indeve lidhës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button