fbpx

Votat për listat e këshilltarëve, BDI e para, Aleanca për Shqiptarët përpara Lëvizjes BESA (FOTO)

Analisti dhe kolumnisti i Portalbit, Robert Nesimi, pa rezultateve të djeshme të zgjedhjeve komunale ka bërë analizë të votave për listat e këshilltarëve komunal, prej të cilës tregohet se ka renditje të re në bllokun politik shqiptarë, njofton Portalb.mk.

Gjegjësisht, sipas analizës tregohet se BDI ka marrë 89.618 vota ose 42 %, ndërkaq Aleanca për Shqiptarët ka dalë në vend të dytë me

Rezultatet e zgjedhjeve të djeshme tregojnë për një renditje të re në skenën politike shqiptare në Maqedoni, raporton portali “tetova1”.
Nga analiza e votave për Listat e këshilltarëve që e ka kryer analisti Robert Nesimi del se BDI ka gjithsej 89 618 vota që përbën 42% të votave shqiptare.

Prej zgjedhjeve të djeshme tash më Aleanca për Shqiptarët e udhëhequr nga Ziadin Sela është forca e dytë politike të shqiptarët në Maqedoni. Aleanca për Listat e këshilltarëve ka fituar 49 162 vota që përbën 23 % të elektoratit shqiptar.

Lëvizja Besa në zgjedhjet e djeshme ka fituar 46.534 vota që përbën 22% të elektoratit shqiptar.
Rënie të madhe ka pësuar PDSH e cila tash më është e katërta dhe ka vetëm 16.873 vota që përbën 8% të elektoratit shqiptar me 49.152 vota ose 23%. Në vend të tretë është e pozicionuar Lëvizja BESA me 46.534 vota ose 22%, PDSH e katërta me 16.873 vota ose 8%, ndërkaq partitë tjera me 11.320 vota ose 5%.

vota-2017

perqindje-vota

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button