fbpx

Ja kush me kë do të përballet në balotazh në komunat me shumicë shqiptare (FOTO)

Sipas 97% të numërimit të vendvotimeve dhe sipas të gjitha gjasave, shumica e komunave me shumicë shqiptare do të shkojnë në balotazh pasi nuk ka kandidatë që ka fituar mbi 51% të votave, përveç në dy komuna me shumicë shqiptare kanë zgjedhur krerët e komunave edhe atë, në Haraçinë ka fituar kandidatja e LSDM-së, Milikije Halimi me 3.067 vota ose 57.81% dhe në Kërçovë ka fituar Fatmir Dehari me 17.116 vota ose 60.36%, njofton Portalb.mk.

Ja kush me kë shkon në balotazh:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa (1)

Nga ana tjetër, në Komunat me shumicë maqedonase sipas të dhënave jo-zyrtare, LSDM ka fituar 40 komuna që në rrethin e parë, ndërkaq në të tjerat do të shkojë në balotazh.

Jo-zyrtarisht ndër qytetet më të mëdha mësohet se LSDM-ja ka fituar Qytetin e Shkupit që në rrethin e parë, Manastirin, Strumicën, Ohrin dhe Shtipin.

Ndryshe, balotazhi ose rrethi i dytë i zgjedhjeve lokale është caktuar pas dy javëve, më 29 tetor. Fushata zgjedhore për rrethin e dytë përfundon më 27 tetor në orën 24:00, pas çka pason hesjtja zgjehdore për rrethin e dytë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button