fbpx

Zgjedhjet presidenciale në Kirgizi

Ka filluar procesi i votimit në Kirgizi, zgjedhje këto që priten të transferojnë për herë të parë pushtetin, nga një president të një tjetër në Azinë Qendrore, që nga rënia e Bashkimit Sovjetik, transmeton REL. 

Për garën e 15 tetorit, 11 kandidatë duke përfshirë edhe një grua, po garojnë për të zëvendësuar presidentin, Almazbek Atambaev, i cili e ka të ndaluar me kushtetutë të garojë edhe për një mandat tjetër gjashtëvjeçar.

Tre konkurrentët kryesorë, Omurebek Babanov, Temir Sariev dhe Sooronbai Jeenbekov, ishin kryeministra gjatë udhëheqjës së Atambaevit.

Në ndërkohë, gjatë fushatës zgjedhore, njëri nga kandidatët, Babanov, ishte akuzuar nga qeveria se kishte tentuar të blejë votat, dhe një nga përkrahësit e tij ishte ndaluar para një muaji, nën akuzat se po përgatiste puçin gjatë zgjedhjeve.

Babanov i ka hedhur poshtë këto akuza.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button