fbpx

Acciaroli, fshati italian ku është gjetur sekreti i jetëgjatësisë

Shkencëtarë nga Universiteti Sapineza i Romës dhe ata të shkollës së mjekësisë në Sandiego, kanë zbuluar se njerëzit e moshuar në këtë rajon kanë qarkullim jashtëzakonisht të mirë të gjakut për moshën e tyre.

Një në 10 njerëz, është mbi 100 vjec. Ekipi hulumtues, ka analizuar mostrat e gjakut nga më shumë se 80 banorë dhe zbuloi nivele të ulëta të adrenomedulit – hormon ky i cili zgjeron enët e gjakut. Nivelet e larta të hormoneve mund të shkaktojnë kontraktime në enët e gjakut, duke sjell probleme në qarkullimin e tij, që mund të çojnë në rëndim të rrezikshëm të shëndetit.

Njerëzit në Acciaroli janë të prirur për të ngrënë sasi të mëdha të peshkut të freskët, perime dhe fruta.
Sipas këtij studimi, vendasit e këtij fshati, përdorin gjithnjë rozmarinë në gatime e cila ndihmon për të përmirësuar funksionin e trurit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button