fbpx

#Debatpernime në Strugë, ja çfarë premtojnë kandidatët për kryetar komune (VIDEO)

Pas Komunës së Tetovës dhe asaj të Çairit, për tu përballur në #Debatpernime radhën e kanë kandidatët e Strugës, njofton Portalb.mk.

Kandidatët për kryetarë komune të Strugës sot dhanë betimin në emisionin “Jeta në Maqedoni” se nëse zgjidhen kryetar, do t’i premtojnë këto çështje:

Lavdrim Elmazi – BESA

 • Zgjidhjen përfundimtare të çështjes së deponisë
 • Zyrë të veçantë për investimet e huaja
 • Zgjidhja e problemit të ujit
 • Ndalim të degradimit në arsim
 • Do të bëjmë pishinë
 • Zhvillim të kulturës
 • Marrjen e kompetencave të Shtëpisë së Kulturës nga Qendror në atë lokal
 • Zhvillim turizmi
 • Infoqendër turistike (në 100 ditët e para)
 • Zbatimi i projektit për parkingje (në 100 ditët)
 • Planifkim dhe rihabilitim të tregut të gjelbër

Vasill Ashtallkoski – LSDM

 • Zgjidhja e çështjes së deponisë
 • Ujësjellësi
 • Shkolla dhe çerdhe
 • Bazeni dhe objektet sportive
 • Turizmi
 • Urbanizëm

Ziadin Sela – Aleanca për Shqiptarët

 • Lirim të hapësirave publike,
 • Lirimi i plazheve
 • Zgjidhjen e parkingjeve
 • Kultivim të arsimit të papolitizuar
 • Zhvillim të turizmit
 • Kulturë
 • Ndërtim të Plazhit të Meshkujve
 • Turizëm

Për më shumë ndiqeni videon e mëposhtme:

————————————–

Në këtë debat, do të marrin pjesë kandidati i BESA-s, Lavdrim Elmazi, kandidati i Lidhjes Social Demokrate e Maqedonisë (LSDM) Vasill Ashtallkoski dhe ai i Aleancës për Shqiptarët (ASH) Ziadin Sela.

Kandidat ka edhe Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), Ramiz Merko, por që nuk merr pjesë në debat.

Kujtojmë se kjo është hera e parë që në zgjedhje lokale në Maqedoni organizohet #Debatpernime debat ky që moderohet nga gazetarja Jeta Xharra kurse është realizuar në partneritet të Portalb.mk, Kallxo.com dhe Vërtetmatës.mk.

Debati do të transmetohen në drejtpërdrejt në Facebook të Portalb.mk dhe Kallxo.com.

Në #DebatPernime që realizohet me ndihmën e TV ART dhe BIRN Maqedoni, përballëm kandidatët dhe ofertat e tyre politike për komunat Çair dhe Tetovës.

Nesër ju pret debat në Komunën e Sarajit.

Nga debati në Tetovë:

LEXO: #Debatpërnime tetovarëve u solli premtime të shumta me afate e mënyra (VIDEO)
LEXO: Kandidatët e Tetovës, për katër vjet do të miratojnë më shumë se gjysmën e kërkesave për legalizim
LEXO: Çfarë do të ndodh me trafikun në Tetovë? Ja çfarë premtojnë kandidatët (VIDEO)

LEXO: Fabrikë reciklimi apo stacion selektimi? Ja si do të zgjidhet problemi me mbeturinat në Tetova

Nga debati në Çair:

LEXO: Si do të zgjidhet halli me rrugët e ngushta e ndërtimet e egra? Premtojnë kandidatët e Çairit (VIDEO)
LEXO: Kandidati i BDI-së premton renovim të shkollave e çerdhe në Çair (VIDEO)
L
EXO: Kandidati i ‘Besa’: Arsimtarët në Çair jetojnë nën presion të BDI-së (VIDEO)

LEXO: Faruk Avdiu: Kolegët nuk guxojnë të ma bëjnë ‘Like’ (VIDEO)
L
EXO: Orana: Do të përballem me ‘Mafinë Urbane’ në Çair (VIDEO)

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button