fbpx

Çung: Muajin e ardhshëm janë të mundshme provokime nga Koreja e Veriut

Koreja e Veriut pret se Pheniani do të ndërmarrë aksioneve provokuese në javën e dytë të tetorit, kur shënohet përvjetori i formimit të Partisë Komuniste koreanoveriore.

Këshilltari koreanojugor për siguri kombëtare Çung ej-xhong theksoi se priten provokime nga Koreja e Veriut në periudhën prej 10 deri më 18 tetor.

“Presidenti (Mun Xhae-in) deklaroi se SHBA-ja flet për opsione ushtarake dhe diplomatike, por Koreja e Jugut sërish nuk mund të kalojë nëpër luftë”, theksoi Çung.

Seuli, gjithashtu druan se konflikti ushtarak do të mund të shkaktohet nga incidente të rastësishme.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close