fbpx

“Nomadi suedez” përshkruan 14 arsyet pse duhet vizituar Kosovën (FOTO/VIDEO)

Blogeri suedez Alexander Waltner ka publikuar një shkrim me anë të cilit jep arsyet pse duhet vizituar Kosova, transmeton Koha.net.

Waltner në shkrimin e tij flet për njerëzit në Kosovë, natyrën e bukur që ka, ushqimin e mirë që ka vendi siç është flija, etj.

Këtë shkrim e ka publikuar në www.swedishnomad.com

14 ARSYET PËR TA VIZITUAR KOSOVËN

Mirë, Kosova nuk mund të jetë destinacioni i parë që mendoni për pushime për shkak të së kaluarës së saj dhe vendndodhjes në mes të brendësisë së Ballkanit. Sidoqoftë, nuk duhet të jeni aq të shpejtë për ta larguar Kosovën si një destinacion udhëtimi, sepse ka shumëçka për t’iu ofruar vizitorëve e saj!

Kjo është diçka që mësova dhe përjetova kur vizitova Kosovën për herë të parë. Natyra është e bukur, njerëzit janë miqësorë, çmimet janë të lira dhe fakti që është mjaft e paeksploruar e bën shumë më emocionuese për ta eksploruar!

Shpresojmë që edhe ju do të zbuloni bukurinë e Kosovës, dhe këtu janë 14 arsyet pse ju duhet të vizitoni Kosovën!

Njerëz të mrekullueshëm dhe miqësor

Populli i Kosovës është mikpritës, miqësor dhe shumë llafazan. Mos u habitni nëse një i huaj vjen tek ju dhe fillon të flas. Në shumë vende, kjo do të ishte mjaft e pandershme, por këtu në Kosovë, kjo ndodh nga kureshtja se prej nga vjen dhe pse jeni duke vizituar Kosovën (në një mënyrë të mirë).

Shumica e brezit të ri flasin shumë mirë gjuhën angleze dhe nuk do të keni vështirësi për të folur me ta. Disa nga brezi i vjetër nuk mund të flasin më shumë se disa fjalë të gjuhës angleze, por nëse iu ndodh që të njihni italishten ose gjermanishten, përveç gjuhës shqipe, ata mund të dinë edhe këto dy gjuhë.

Natyra e bukur

Fshati është një tjetër gjë e veçantë për Kosovën. Ju shikoni lopë dhe dhi që ecin lirshëm rreth peisazheve dhe ato duken me të vërtetë të lumtura. Një tjetër gjë që do t’iu lë përshtypje pas mbërritjes është bukuria natyrore që mund të gjeni në të gjithë vendin, duke filluar nga malet e deri tek liqenet dhe ujëvarat.

Hiking është pa dyshim një nga gjërat më të mira për të bërë në Kosovë, dhe ju mund ta bëni vetë ose së bashku me një nga udhëzimet e shumta turistike në dispozicion.

Image

Është tepër e lirë

Ndërkohë që çmimet po rriten në Evropë në përgjithësi, veçanërisht në destinacionet më të mbushura turistike, është e sigurt të thuhet se Kosova është një nga vendet më të lira në Evropë dhe mund të keni një vakt të plotë për më pak se 3 dollarë.

Një vend i ri në rritje

Përderisa e kaluara patjetër që ka disa pika të errëta të luftës dhe probleme të tjera, gjërat po bëhen më mirë mendoj. Ka një ndjenjë optimiste sa herë që flisni me vendasit, dhe ndjenja e përgjithshme është se Kosova po shikon drejt një të ardhmeje më të ndritur!

Dhe ndoshta do të ketë dhe më shume turistë pasi që ata të zbulojnë se çfarë vendi i mrekullueshëm është.

Historia dhe Kultura

Zona e Kosovës është e banuar për mijëra vjet. Disa perandori dhe popuj kanë lëvizur në këto toka, dhe gjatë udhëtimit ju mund të shihni pjesë nga periudha të ndryshme në të gjithë vendin.

Ata kanë një kulturë dhe identitet të fortë dhe ju mund të tregoni se kosovarët janë krenarë për trashëgiminë e tyre. Kur të tjerët flasin për historinë dhe Kosovën, mendimi i parë është shpesh lufta e tmerrshme e Kosovës, por ka shumë më tepër histori për të zbuluar!

Ushqim i shijshëm

Ashtu si vendet e tjera të Ballkanit hanë shumë mish, kështu që ju do të gjeni të gjithë klasikët ballkanas. Por nëse ka një ushqim kosovar që duhet të provoni atëherë ajo duhet të jetë Flija. Ja një video për të parë më shumë se si bëhet ky ushqim unik!

 

Për të qenë i sinqertë, unë nuk kam provuar shumë ushqime tjera lokale, vetëm disa, por ato ishin thjesht të shijshme dhe sasia e ushqimit që shërbehej ishte shumë. Ne kemi ngrënë shumë qebapa dhe burek gjatë qëndrimit tonë, transmeton KP.

Disa nga vendet interesante për t’u vizituar në Kosovë

Ku të shkojmë? Këtu janë disa nga vendet të cilat mendoj që të gjithë duhet t’i vizitojnë! Unë jam i sigurt se ka më shumë, por kjo do të jetë një fillim i mirë.

Prizreni

Image

Mendoj se është një nga qytetet më të bukura dhe interesante në Ballkan. Mjaft e ngjashme me Mostarin, edhe pse Prizreni definitivisht ka hijeshinë dhe karakterin e vet. Është lehtësisht e arritshme nga Shqipëria apo Shkupi në Maqedoni.

Ne shkuam me një autobus nga Tirana dhe arritëm disa orë më vonë. Është një qytet i gjallë i mbushur me kafene, restorante dhe xhami të bukura. Mos humbisni ngjitjen në fortesë dhe të shijoni pamje mbresëlënëse mbi Prizrenin!

Rugova

Image

Nëse ju pëlqen të kaloni kohë në natyrë, atëherë duhet të vendosni Rugovën në listën tuaj! Ka shumë liqene, male, shtigje, kanione dhe gryka. Vetëm shikoni foton më poshtë dhe ju do të shihni se pse ju duhet të shkoni atje.

Prishtina

Kryeqyteti është gjithashtu qyteti më i madh me një popullsi prej rreth 210 000 njerëzish. Këtu do të gjeni një numër të madh të bareve dhe restoranteve, si dhe disa ndërtesa të ftohta dhe pika referimi.

Një tjetër vend për të bërë foto klasike si turist është fotoja me statujën e madhe të Bill Clintonit, e cila është një shenjë respekti dhe admirimi për ish presidentin.

Gjakova

E ndodhur në mes të qyteteve të Pejës dhe Prizrenit, Gjakova është një ndalesë interesante. Qyteti ishte mjaft i dëmtuar gjatë luftës në Kosovë, por është rindërtuar dhe përsëri shërben si një nga qendrat kulturore dhe arsimore.

Disa pika interesante përfshijnë Pazarin e Vjetër, Xhaminë e Hadumit, Kishën e Shën Palit dhe Shën Pjetrit dhe Sahat Kulla.

Peja

Image

Një tjetër qytet i vjetër në Kosovë me shumë ndërtesa dhe kulturë të bukur, si dhe natyrën përreth. Për shkak të diversitetit të aktiviteteve, në Pejë ekziston edhe një industri në rritje e turizmit.

Malet e Sharrit

Një tjetër varg mahnitës malor në Kosovë. Ky varg është i vendosur në lindje të Prizrenit në kufi me Maqedoninë. Këtu të presin liqene, barinj, dhe pamje që të lë pa frymë. Nëse doni shëtitje dhe natyrë, Malet e Sharrit janë një vend i domosdoshëm për t’u vizituar kur të vizitoni Kosovën!

Ujëvara e Drinit të Bardhë

Një ujëvarë mahnitëse që ngrihet 25 metra lart. E vendosur në malin Zhleb në Prokletije në fshatin Radavc, 11 km larg nga qyteti i Pejës.

Parku i Gërmisë

Në pjesën verilindore të Prishtinës, ju do të gjeni perlën natyrore të quajtur Parku i Gërmisë. Unë do t’iu këshilloja që të shkoni gjatë ditëve të fundjavës edhe pse, fundjavave ky vend mbushet përplot njerëz!

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close