fbpx

SHBA: Ish-kongresmeni Weiner u dënua me 21 muaj burg

Ish-anëtari i Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Anthony Weiner, sot është dënuar me 21 muaj burg për dërgim të mesazheve të qarta seksuale për një vajzë 15 vjeçare, duke krijuar skandal, që ka luajtur rol në zgjedhjet presidenciale amerikane vitin e kaluar, transmeton REL.

Zoti Weiner, 53 vjeçar, menjëherë pas shpalljes së vendimit të një gjyqtari në Menhetën të Nju Jorkut, ka filluar të qajë, raporton agjencia Reuters.

Në muajin maj ai e kishte pranuar fajësinë për transferim të mesazheve të paturpshme te një e mitur dhe ishte pajtuar që të mos ankohet nëse dënohet me 27 muaj burg ose më pak.

Avokatët e zotit Weiner kanë kërkuar që ai të dënohej me kusht, e jo me burg.

Hetimet lidhur me këmbimin e mesazheve të zotit Weiner, me një nxënëse të Karolinës Veriore, kanë ndikuar në ditët finale të fushatës presidenciale, kur autoritetet i gjetën emailat në kompjuterin e Weinerit.

Bashkëshortja e tij, Huma Abedin, ishte ndihmëse e kandidates presidenciale demokrate, Hillary Clinton. Më vonë zonja Abedin kërkoi shkurorëzim.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close