fbpx

Gazetarja dhe Princi: Historia e dashurisë së Mbretëreshës Letizia dhe Mbretit Felipe VI (FOTO)

Mbreti Felipe VI dhe Mbretëresha Letizia e Spanjës kanë qenë të martuar për më shumë se 13 vjet, dhe ndërsa çifti mbretëror është i fortë, marrëdhënia e tyre nuk ka filluar aq mirë.

Në vitin 2002, Mbretëresha Letizia njihej si Letizia Ortiz Rocasolano, një gazetare ndërkombëtare që punonte për Televisión Española, duke raportuar lajmet në mbrëmje dhe duke raportuar ngajashtë vendit për fatkeqësitë si sulmi terrorist në Nju Jork më 11 shtator 2001 dhe lufta në Irak, transmeton Syri.net.

Princi Felipe duhet të ketë qenë një tifoz i lajmeve sepse thashethemet thonë se i ka kërkuar një miku gazetar, Pedro Erquicia, për të organizuar një darkë dhe për të ftuar aty edhe Letizian, që të dy të mund të takohen. Ndërsa raportet thonë se Letizia ia dha numrin e saj princit, të dy nuk filluan të takoheshin për disa muaj të tjerë.

Gjërat u bënë serioze në vitet në vijim ndërsa çifti u shoqërua në fshehtësi dhe më 1 nëntor 2003, familja mbretërore spanjolle e tronditi vendin duke njoftuar fejesën e Princit me Letizia.

Por martesa nuk mund të kishte ndodhur kurrë: Letizia nuk ishte vetëm një person i thjeshtë, duke u bërë gruaja e parë pa gjak mbretëror që do të ishte në vijën e trashëgimisë për kurorën spanjolle, por ajo gjithashtu ishte e divorcuar. Gazetarja ishte e martuar me Alonso Guerrero Pérez deri në vitin 1999.

Ndërsa disa nuk e miratuan angazhimin, prindërit e Princi Felipe, Mbretëresha Sofía dhe Mbreti Juan Carlos, qëndronin pranë çiftit, edhe pse ishte një çështje e madhe.

Nëse martesa e mëparshme e Letizia do të ishte kryer nga kisha katolike, Vatikani do të duhej të jepte një leje të veçantë që të lejonte që ajo të martohej me Felipe.

Për fat të mirë, martesa e mëparshme e Letizia kishte qenë vetëm një ceremoni civile dhe çifti zyrtarisht u martua në Katedralen e Santa María la Real de Almudena në Madrid më 22 maj 2004.

Tani Mbretëresha – Mbreti Juan Carlos ja la fronin Mbretit Felipe në vitin 2014 – e admiruar për sensin e saj të modës, ka dy vajza me Felipe, Princeshat Leonor dhe Infanta Sofía.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close