fbpx

Çelik: Gjermania e përdor BE-në për qëllime personale

 Ministri turk i Bashkimit Evropian, Jomer Çelik e akuzoi Qeverinë gjermane se po tenton ta përdor Unionin për qëllime personale.

Ai theksoi se ata të cilët kërkojnë ndërprerje të negociatave me Turqinë për anëtarësim në Union po tentojnë “ta përdorin BE-në për zgjidhjen e problemeve dypalëshe”.

Çelik sërish bëri apel jo vetëm për ripërtëritje por edhe për zgjerim të negociatave inkuadruese mes Turqisë dhe BE-së.

“Turqia nuk është e gatshme të bisedojë për çështje siç janë të drejtat fundamentale dhe sistemi i pavarur gjyqësor”, theksoi Çelik.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close