fbpx

Irma shkatërron ishuj në Karaibe

Uragani Irma ka bërë shkatërrime të mëdha në Karaibe, duke i shndërruar ishujt në rrënoja dhe duke lënë së paku shtatë njerëz të vdekur.

Ishulli Barbuda thuhet të jetë “mezi i banueshëm”, ndërsa zyrtarët paralajmërojnë se edhe territori francez i Shën Martinit është pothuajse i shkatërruar, njofton REL.

Irma, uragan i kategorisë pesë, nivelit më të lartë të mundshëm, është stuhia më e fuqishme në Atlantik brenda dhjetë vjetësh.

Ajo ka sjellë erëra deri në 295 kilometra në orë.

Të enjten pritet të kalojë pranë Republikës Domenikiane.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close