fbpx

Komandanti amerikan: Lideri i IS-it me gjasë është gjallë

Një komandant i ushtrisë amerikane tha se lideri i grupit militant Shteti Islamik është me gjasë gjallë dhe se fshihet në luginën e Lumit Eufrat, midis Irakut dhe Sirisë.

“Po e kërkojmë çdo ditë. Nuk mendoj se është i vdekur”, tha gjenerali Stephen Townsend, komandant i koalicionit kundër Shtetit Islamik.

Lideri i grupit ekstremist, Abu Bakr al-Baghdadi, është raportuar disa herë i vrarë. Në muajin qershor, ushtria ruse ka thënë se ai mund të jetë vrarë në një sulm ajror në Siri.

Komandanti amerikan, Townsend, tha se nuk ka parë “prova bindëse” për vdekjen e tij.

“Kemi po ashtu disa tregues në kanalet e inteligjencës se ai është ende gjallë”, tha Townsend.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close