fbpx

Bukë e thekur me mjaltë dhe kanellë, ushqim dhe ilaç

Ekspertët konfirmojnë se mjalti është shumë efektiv në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme

I kombinuar me kanellë mund të bëhet armë vdekjeprurëse kundër viruseve, kolesterolit të lartë dhe shumë sëmundjeve të tjera.

mjalte e bukePërzierja e mjaltit dhe kanellë shëron pothuajse të gjitha sëmundjet. Ja disa prej tyre:

Artritin: në një filxhan të madh çaji, përzieni me ujë të ngrohtë 2 lugë mjaltë dhe një lugë çaji pluhur kanelle. Pijeni dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Konsumi i rregullt mund të luftojë artritin kronik.

Dhimbje stomaku: mjalti i kombinuar me kanellë kuron dhimbjen në stomak. Nëse e konsumoni këtë përzierje rregullisht ulcera në stomak do të zhduket .

Sëmundjet e zemrës: Përgatisni bukë të thekur me mjaltë dhe pluhur kanelle, hajeni rregullisht për mëngjes. Kjo do të zvogëlojë kolesterolin e lartë dhe rrezikun për sëmundjet e zemrës.

Sistemi imunitar: konsumimi i përditshëm i mjaltit i kombinuar me pluhur kanelle forcon sistemin imunitar dhe mbron trupin nga bakteret dhe viruset.

Humbje e peshës: përzieni mjaltë dhe kanellë në një filxhan ujë të valë. Pini përzierjen çdo mëngjes me stomak bosh, gjysmë ore para vaktit të mëngjesit. Nëse e konsumoni rregullisht, pesha e tepërt do të reduktohet shpejt.

Grip: Mjekët spanjollë kanë gjetur se mjalti përmban përbërësit e natyrshwm që shkatërrojnë viruset dhe të mbrojnë nga gripi.

Fryma e keqe: përzieni një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë dhe pijeni në mëngjes. Kjo do t’ju ndihmojë për të mbajtur freskinë në zgavrën e gojës gjatë gjithë ditës.

Kolesteroli: Përzieni dy lugë mjaltë dhe tri lugë kanellë në tas të madh. Pasi të pini këtë përzierje niveli i kolesterolit do të reduktohet me 10% brenda dy orësh.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close