fbpx

Njihuni me kompanitë më të pasura në botë (Foto)

Çfarëdo që të bleni në markete, një pjesë e fitimit u shkon këtyre kompanive të mëdha.
Pavarësisht nëse është Mars ose Snicker, Sprite ose Fanta, çkado që të zgjedhim, paratë ju shkojnë të njëjtëve njerëz, transmeton Lajmi.net.

Më poshtë mund të shihni cilat janë këto korporata:

                             Kraft Foods

Është krijuar në vitin 1903 nga James Kraft, tani është prodhuesi i dytë më i madh në botë për ushqime të paketuara. Mallrat shiten në 155 vende.

                       Nestlé S.A.

Nestle është prodhuesi më i madh në botë sa i përket ushqimit, duke thyer rekord dhe duke marrë shumë lëvdata nëpër garat vjetore. Disa prej markave që prodhohen këtu janë Kit-kat, Nesquik, Nescafe.

              Procter & Gamble

Udhëheqësi botëror në tregun e produkteve të konsumit, Procter & Gamble është edhe kompania më e madhe reklamuese në planet, duke shpenzuar rreth 8 miliard $ në reklama brenda një viti. Markat e saj më të njohura përfshijnë Fairy, Ariel dhe Lenor, si dhe Pampers, Tampax, Head & Shoulders, Pantene, Old Spice, Hugo Boss, Dolce & Gabbana, Gucci e shumë më tepër.

Johnson & Johnson

Kozmetikë, produktet higjienike dhe pajisjet mjekësore janë ndër gjërat që Johnson & Johnson prodhon me 230+ kompanitë e saj ndihmëse. Ata gjithashtu bëjnë një gamë të gjerë të produkteve farmaceutike dhe produkte për kujdesin e trupit, duke përfshirë Acuvue dhe Penaten.

               Unilever

Është një nga prodhuesit kryesorë të produkteve të pastrimit të shtëpisë. Unilever gjithashtu bën shumicën e ushqimit që konsumojmë, si dhe parfumin që vëmë.

          Mars, Inc.

Pothuajse secili prej nesh konsumon produktet e zotëruara nga Marsi në baza ditore. Ata bëjnë disa nga ëmbëlsirat më të njohura, duke përfshirë M & M-së, Snickers, Mars, Milky Way, Birili, Twix, Bounty, Starburst, si dhe ushqimin që i japim kafshëve tona, Whiskas dhe Kitekat.

           Kellogg’s

E themeluar në vitin 1906, në Michigan, SHBA, Kellogg-së tani është një nga prodhuesit më të madh të drithërave si dhe produkteve ushqimore të tjera në botë.

        General Mills, Inc.

Një nga korporatat më të mëdha në botë, General Mills, Inc. fokusohet në prodhimin e produkteve ushqimore, në lodra dhe rroba, si dhe zotëron një rrjet të gjerë të restauranteve. Disa nga prodhimet më të mira të tyre të njohura përfshijnë markat Gjelbër Giant, Haagen-Daz dhe Valley Nature.

        PepsiCo

PepsiCo u formua në vitin 1965, kur  Kompania PepsiCola u bashkua me Frito Lay. Produktet e saj përfshijnë pije të 7UP, Mountain Dew dhe Tropikana.

       Coca-Cola

Coca-Cola është gjithashtu një nga kompanitë më të mëdha në SHBA. Produktet e saj, të cilat përfshijnë jo vetëm pije të buta, por edhe Fanta, Sprite, Schweppes dhe Bon Aqua, të cilat janë shitur në më shumë se 200 vende. 

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close