fbpx

Si u ndërtuan statujat Moai? (Video)

Shkencëtarët dhe arkeologët modernë përpiqen të deshifrojnë sekretet që përmbajnë në vete këto statuja, shkruan Lajmi.net.

Ati janë të gdhendura me figura njerëzore, kanë koka të mëdha, të mbështetura në platforma masive të rrokut të quajtura ahus dhe janë të varrosura nëntokë.

Ekzistojnë 1.000 statuja që ekzistojnë në ishull me gjatësi prej 30 metrash, me peshë deri në 75 ton dhe janë të shpërndara në peizazhin e shterur, në male dhe pranë oqeanit.

Ajo që është e çuditshme tek këto statuja, është mënyra se si janë ndërtuar në atë kohë dhe si kanë lëvizur? Shikoni videon më poshtë për të kuptuar më shumë.

Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close