fbpx

Gabimet mund të na kushtojnë jo vetëm bukurinë, por edhe shëndetin!

Rregullat e higjenës dhe të kujdesit personal nuk janë aq të vështira, por ne i kemi të fiksuara gabimisht disa gjëra. Gabimet mund të na kushtojnë jo vetëm bukurinë, por edhe shëndetin, shkruan Class.

Për këtë arsye Bright Side na sjell 7 gabime që ne i bëjmë çdo ditë dhe si duhet t’i shmangim ato.

1

Mbulimi i gojës me dorën tuaj kur kolliteni ose teshtitni
Kur mbulojmë gojën me duart tona teksa kollitemi apo tështijmë, ne ndihmojmë që mikrobet të qëndrojnë në fytyrën tonë. Rezultatet janë shpërthime, skuqje, dhe pasoja të tjera jo aq të këndëshme. Është veçanërisht e rrezikshme me sëmundjet infektive sepse fërkimi i syve me dorën tuaj mund të provokojë një inflamacion të qepallë. Si ta bëni mirë: Ju duhet të mbuloni gojën facoletë. Nëse nuk kemi një të tillë me vete, atëhere mbuloni gojën me rrudhjen tuaj të bërrylit.

2

Prerja e thonjve 
Përdorimi i gërshërëve deformon strukturën e thonjve tuaj, dhe ndikojnë në rritjen e gabuar të tyre. Si ta bëni mirë: Nëse keni nevojë të shkurtoni thonjtë e gjatë, përdorni limën e thonjve. Jo vetëm që i shkurtoni, por edhe i jepni formën e duhur.

3

Lyerja e syrit në pjesën e brendshme 
Pika e lapsit tuaj, dhe sidomos furça, strehon bakteret që mund të shkaktojnë një infeksion nëse gjejnë rrugë në mukozën e syve. Përzierja me lot, krijon kushte të favorshme për shumëzimin e tyre. Si ta bëni mirë: Nëse doni të theksoni kapakun tuaj të ulët të syrit, përdorni hijet: zbatojeni ato pak larg nga vija e rritjes së qerpikëve.

4

Pastroni hundën me gisht
Gishtat e tu janë “shtëpia” e mikrobeve dhe mund të shkaktojnë një infeksion nëse ato hyjnë brenda hundës. Kjo është veçanërisht e rrezikshme nëse keni një hundë të bllokuar. Si ta bëni mirë: Lani hundën duke tërhequr ujin njëherë nga ana e djathtë dhe një herë tjetër nga ana e majtë. Ose, më mirë akoma, përdorni një pajisje të veçantë.

5

Larja e trupit me shampoo çdo ditë
Lëkura jonë është e banuar nga bakteret e dobishme që e mbrojnë atë nga infeksionet dhe e mbajnë atë natyrisht të hidratuar. Përdorimi i përditshëm i shampos e shkatërron këtë pengesë. Trupi bëhet më i prekshëm ndaj sëmundjeve të ndryshme, dhe lëkura bëhet më e thatë, e cila mund të çojë edhe në ekzemë. Si ta bëni mirë: Përdorimi i përditshëm i sapunit ose i shampos është i nevojshëm vetëm në duart tona, në sqetull dhe në zonën intime.

6

Përdorni shumë pastë dhëmbësh
Përdorimi i një sasie të madhe pastë dhëmbësh nuk ndihmon në pastrimin e tyre. Përkundrazi, ajo i bllokon hapësirat mes dhëmbëve. Si ta bëni mirë: Sasia e rekomanduar e pastës së dhëmbëve për të rriturit është sa një kokërr bizele ndërsa për fëmijët sa një kokërr oriz.

7

Përdorni shumë balsam flokësh
Përdorimi i një sasie të madhe flokësh ndiko nnë yndyrosjen më të shpejt të tyre. Si ta bëni mirë: Sasia e rekomanduar e balsamit të flokëve është sa një monedhë e vogël. Ajo nuk duhet të vihet që në rrënjën e flokëve, por në majrat e dëmtuar dhe të thatë.
Tags

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close